Serwis Internetowy Miasta Pińczów - www.pinczow.com   Do strony głownej Wstecz - poprzednia strona Kilka słow o nas czyli pinczow.com Wy¶lij do nas maila
 
 

Takie drobne powiązania...

Teresa Krąż
Echo Dnia
12.04.2006 16:55
Wyświetleń: 127

Szefowa pińczowskiej gminnej służby zdrowia zatrudniła syna, syn chce przejąć stomatologię, szeregowy dentysta stracił pracę
O mobbing i łamanie przepisów oskarża swoją byłą szefową Marek Czerw, stomatolog, który zrezygnował z pracy w podległej gminie Pińczów służbie zdrowia - w Samorządowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. Marianna Mycińska, dyrektor placówki, nie zgadza się z zarzutami dentysty, twierdząc, że wszystkie jej decyzje zgodne są z prawem. W sprawie mobbingu uważa, iż jest to wymysł jej byłego pracownika. - Nikogo nie traktowałam lepiej, niż stomatologię - mówi.
Mówi pracownik
- Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: przychodzę rano do pracy, wchodzę do gabinetu, w którym pracuję od ponad roku, ale okazuje się, że jest w nim inny dentysta. Syn pani Mycińskiej, mojej szefowej. Chwilę później daje mi się do zrozumienia, że mam opuścić moje dotychczasowe miejsce pracy, bo ono już nie jest moje, lecz syna pani dyrektor. W praktyce oznacza to, że mam przenieść się do dużo mniejszego pokoju, z gorszym sprzętem - opowiada stomatolog. - Jeśli dodać do tego złośliwe uwagi pod moim adresem, wygłaszane przez panią Mycińską przy każdej okazji, zdecydowałem się zrezygnować z pracy. Mimo, że miałem umowę o pracę do końca grudnia 2006 roku - dodaje Marek Czerw.

Dla kogo gabinet?
- To nie był gabinet doktora Marka Czerwa, lecz mojego męża - ripostuje Maria Mycińska.
Dla wyjaśnienia: poprzednikiem pani Mycińskiej na stanowisku dyrektora gminnej służby zdrowia był jej nagle zmarły mąż, Stanisław Myciński, lekarz stomatolog. - Uważam, że gabinet mojego męża powinien stać pusty, do chwili, dopóki nie zatrudnię nowego pracownika. Tymczasem doktor Czerw zajął go sobie - wyjaśnia obecna pani dyrektor.
Syn dyrektor Mycińskiej ma za sobą osiem lat pracy w Krakowie. To stamtąd wrócił do Pińczowa. - Nie po to z mężem kształciliśmy syna, by nie mógł przyjść do pracy w miejsce zmarłego ojca - uzupełnia Maria Mycińska. - Znam wielu lekarzy, których dzieci pracują z nimi. Nie znam przepisów, które zabraniałyby zatrudnienia mi syna w służbie zdrowia, którą kieruję - dodaje.

Przepisy i podejrzenia
Okazuje się, że jednak takie przepisy są. Ustawa o pracownikach samorządowych jednoznacznie stwierdza, iż kierownicy samorządowych jednostek organizacyjnych, a tym w stosunku do gminy Pińczów jest gminna służba zdrowia, nie mają prawa zatrudniać swoich bliskich, jeśli, po zawarciu umowy powstałby między nimi stosunek bezpośredniej podległości służbowej. Tymczasem matka, Marianna Mycińska, jest bezpośrednią przełożoną swojego syna.
Zwolniony lekarz uważa, że działania te mają na celu przejęcie przez rodzinę Mycińskich znaczącej części stomatologii pińczowskiej, opłacanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przypuszczenia dentysty, który rozstał się z przychodnią, nie są bezpodstawne - syn doktor Mycińskiej już prezentował władzom gminy swój pomysł na restrukturyzację tej części służby zdrowia. Projekt przekształceń zakłada, że w zamian za cesję na jego rzecz kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, on sam doposaży w nowoczesny sprzęt gabinety dentystyczne w poradni, kierowanej przez matkę. Z projektem tym już zapoznała się komisja zdrowia Rady Miejskiej Pińczowa. Ale, jak podkreśla burmistrz Łukasz Łaganowski, decyzje żadne jeszcze nie zapadły.

Burmistrz wyjaśni
Burmistrz Łaganowski przyznał, że nie rozumie, dlaczego doktor Czerw sam nie zgłosił się do niego na skargę, jeśli pracowało mu się źle i czuł się szykanowany. Zamiast niego do ratusza przyszła jego matka.
- Zapytałem tę panią, czy ma pełnomocnictwo syna do reprezentowania go - opowiada burmistrz Łaganowski. - Z tego spotkania mam notatkę służbową, bo, kiedy zorientowałem się, o co chodzi, poprosiłem jedną z pań naczelnik, by była świadkiem rozmowy - dodaje.
- Kilka tygodni temu syn powtórzył mi uwagi, jakie pod adresem naszej rodziny wygłaszała jego szefowa. Uznałam, że nie mogę tego tak zostawić, dlatego poszłam na rozmowę z burmistrzem - mówi tymczasem matka dentysty. - Wizyta ta graniczyła z parodią - wspomina. - Najpierw sekretarka burmistrza koniecznie chciała wiedzieć, po co się umawiam, mimo że chciałam się zapisać na spotkanie w godzinach przyjęć interesantów. Nie widzę powodu opowiadania się w sekretariacie, po co chcę się spotkać z burmistrzem, w czasie, który ma on zarezerwowany na przyjmowanie obywateli. Po drugie, za prawdziwe kuriozum uważam wzywanie jakiegoś urzędnika, by był świadkiem naszej rozmowy - dodaje kobieta.
Skutkiem naszych wczorajszych dociekań o sytuację w gminnym SZOZ było nadzwyczajne wezwanie dyrektor Mycińskiej do Urzędu Miejskiego na popołudnie. Burmistrz Łukasz Łaganowski obiecał, że udostępni nam notatkę służbową z tej rozmowy.

Co mówi przepis?
Artykuł 6. ustawy o pracownikach samorządowych stanowi, że: "Małżonkowie, oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa, do drugiego stopnia, lub stosunku powinowactwa pierwszego stopnia i przysposobienia, opieki, lub kurateli - nie mogą być zatrudnieni u pracodawców samorządowych, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej."


Kto jest kim?
Marianna Mycińska, jako dyrektor gminnej służby zdrowia, jest pracownikiem samorządowym. Zajmowane przez nią stanowisko zapisane jest bowiem jako "jednostka organizacyjna gminy, posiadająca osobowość prawną". W tym kontekście, w świetle cytowanego wyżej przepisu, nie wolno jej zatrudnić u siebie swojego syna, gdyż pozostaje ona z nim w stosunku pokrewieństwa drugiego stopnia.

Wasze komentarze

Publikowane poniżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników naszego serwisu, za treść których nasza redakcja nie bierze odpowiedzialności. Daj nam znać, jeśli uważasz, że któraś z wypowiedzi łamie prawo, narusza dobra osobiste lub zasady współżycia społecznego.

~olo 2006-04-12 10:18:47 | 2U-66-W7-FS
Pani Mycinska już nie powinna byc kierownikiem.

~KAIN 2006-04-12 10:26:16 | OC-23-0X-XI
w Pińczowie w służbie zdrowia nigdy nie będzie dobrze jak będą rządzić takie osoby które patrzą tylko ciągnąć kasę do siebie

~Pavlo 2006-04-12 10:59:26 | S6-3J-51-4O
Ot Pinczowskie piekielko!!!!!!!
Wszyscy narzekaja na publiczna sluzbe zdrowia, podczas gdy jednoczesnie wala do prywatnych dentystow....zrozumcie Szanowni Pinczowianie ze od prywatyzacji sluzby zdrowia nie ma odwrotu i im pozniej sie to stanie tym gorzej.....
jesli nie chcecie tego to nie narzekajcie ze jestescie 100lat za murzynami....za kolejne sto bedziecie juz 200lat za nimi i nadal bedziecie sie bawic w Pinczowskie piekielko!!!!! tyle ze juz bez zebow

~jonathan 2006-04-12 11:07:48 | KB-EY-1X-XT
w pinczowie takie sytuacje to normalka , wszędzie rządzi układ , powiazania, koneksje

~Nie do konca 2006-04-12 11:27:39 | S6-3J-51-4O
Dyrektor Szozu jest zatrudniony przez burmistrza ale pieniadze bierze nie z gminy tylko z Szozu i jest PRACOWNIKIEM SZOZU A NIE GMINY: Podany powyzej przpis odnosi sie wylacznie do pracownikow samego urzedu a nie do kierownikow jednostek organizacyjnych...
problem tkwi w tym ze w Pinczowie wszyscy znaja sie na wszystkim!!! sami jasnie oswieceni znajacy sie na wszystkim....ciemnota i tyle!

~milo 2006-04-12 11:34:39 | J4-SE-66-XZ
A to ktoś z Pińczowa pisał ten tekst? Bo mi się wydaje, że nie!

~Zosia 2006-04-12 11:38:53 | DJ-4E-2G-74
Pinczów razem z władzami powinno się zaorać!!!!!!!!!!

~obserwator 2006-04-12 11:41:51 | 2W-HB-TP-IO
Czy powtórzy sie historia w której to dr Stanisław Myciński przegrał w sądzie pracy ze swoim pracownikiem? Pożyjemy zobaczymy.

~marian kwatera 2006-04-12 12:04:47 | G2-FZ-OE-ZM
Pracownik jednostki organizacyjnej gminy JEST pracownikiem samorządowym. I trzeba byc ciemniakiem żeby tego nie wiedzieć

~Nie do konca 2006-04-12 12:25:24 | S6-3J-51-4O
Dyrektor SZOZ nie jest pacownikiem gminy ale SZOZu....
a zreszta plujcie, plujcie, zaplujcie sie na smierc....hehehe

~GULON 2006-04-12 13:37:04 | N6-JM-VZ-3S
p.Czerw nie rozumie słowa mobbing .Socjalistyczne podejście do pracy powinno być naganne a nie określane jako mobbing . Pińczowski sposób rozumowania jest wyjątkowo denny. Tylko sprywatyzowana służba zdrowia daje szansę na NORMALNOŚĆ. Tylko w Pińczowie tak trudno to zrozumieć .

~marian kwatera 2006-04-12 13:43:39 | G2-FZ-OE-ZM
Powtarzam: nie jest pracownikiem urzedu gminy ale pracownikiem jednostki organizacyjnej gminy czyli JEST pracowniikiem samorządowym. Pozdrawiam

~Giebon 2006-04-12 13:45:44 | GD-62-ZS-ZS
A może by tak sprawę do sądu? Nie nam oceniać, od tego jest sąd. A jeśli takie są przepisy, to kto jak kto, ale władza powinna je znać i stosować. Wszędzie kolesiostwo, zatrudnia się niekompetentnych ludzi. Ostatnio słuchałem w Radiu Kielce audycji o Pińczowie. Myślałem że zemdleję jak pani z Centrum Informacji Ponidzia "opowiadała" o ciekawostkach fauny i flory okolic Pińczowa. Było mi po prostu wstyd. Dobrze, że A. Dziubiński był obok i choć historyk, co nieco powiedział na ten temat.

~dexth 2006-04-12 15:10:43 | VZ-EX-2N-12
"Uważam, że gabinet mojego męża powinien stać pusty, do chwili, dopóki nie zatrudnię nowego pracownika". Tymczasem doktor Czerw zajął go sobie " Nie po to z mężem kształciliśmy syna, by nie mógł przyjść do pracy w miejsce zmarłego ojca" Przeciez to bufonada. Czy dyrektor banku moze urzadzac gabinet z mysla o swym synu. Czy znacie takie przypadki poza tym co podaje pani Mycińska?

~Nie do konca 2006-04-12 15:34:15 | S6-3J-51-4O
PLUJCIE, PLUJCIE, zaplujcie sie!!!!! PINCZOWSKIE PIKIELKO RZECZYWISCIE!!!

~milo 2006-04-12 15:37:35 | FS-V7-63-R7
"Nie do końca" - choroba psychiczna?

~Eda 2006-04-12 15:38:12 | SY-C1-SC-GV
Giebon ma racje, nie nam oceniac... a Sadom...

~Jan 2006-04-12 16:13:00 | 4N-K6-F7-GE
Pani Mycińska ruszyła coś śmierdzącego co się nazywa socjalistyczne pojmowanie świata.

~xxx 2006-04-12 18:20:52 | LI-AO-EB-22
Mycińska to osoba która nie powinna zajmować stanowiska dyrektora SZOZU ponieważ to osoba zachlanna, wszystko dla niej i jej synusia-nic dla ludzi.a tak wogóle skad ona się tam wzięla jezeli nie zna zadnych przepisów.

~nkin 2006-04-12 18:27:29 | LI-AO-EB-22
uwazam ze Mycinska mysli ze to jej zaklad,a tym czasem to zaklad państwowy. jakim prawem mowi,że to jest gabinet jej zmarlego mężą, przecież to tez nie byl jego gabinet

~mmmm 2006-04-12 18:30:26 | LI-AO-EB-22
a tak wogóle to gdzie się podziewa burmistrz, czy on tego nie widzi co ona wyrabia- chyba ze ma jego przyzwolenie i zyja w dobrych stosunkach bo inaczej nikt by tego nie tolerowal

~nkin 2006-04-12 18:40:30 | LI-AO-EB-22
może to lekka przesada z tą żmiją-przepraszam nie chcę nikogo obrazic.

~pacjentka 2006-04-12 19:13:48 | FU-XU-E9-RH
Dlaczego pan Marek Czerw nie podaje prawdziwego powodu swojej rezygnacji?. Przecież chciał zmusić dyrektor SZOZ do zatrudnienia własnej żony, która też jest stomatologiem. Czy tu nie doszłoby do konfliktu interesów.

~pacjentka 2006-04-12 19:24:29 | FU-XU-E9-RH
Siedząc na fotelu słyszałam wiele rzeczy i wiem, że osób które znają prawdę jest wiele. na nieszczęście doktora my pacjenci też mamy uszy.

~pacjentka 2006-04-12 19:28:42 | FU-XU-E9-RH
Nam pacjentom u doktora wiele rzeczy się nie należało. Chyba że, przyjdziemy do jego prywatnego gabinetu i zapłacimy. Państwowe wypełnienie wypadło po tygodniu i doktor nie chciał go poprawić. Musiałam za nie prywatnie zapłacić.

~majka 2006-04-12 19:32:50 | 2U-66-W7-FS
O to bardzo ciekawe, co powiedziała Pacjentka czy ktoś coś wie więcej na ten temat podajcie dalej.

~pińczowianka 2006-04-12 20:57:25 | 47-D2-F2-18
To wszystko to paranoja a zwłaszcza Pani Mycińska na stanowisku dyrektora zakładu o którym nie ma zielonego pojęcia, najchętniej pensje pracowników też wzięła by dla siebie i swojego syna. Pan Burmistrz rzecz wiadoma nie podejmie w tym kierunku żadnych decyzji bo sam nie wie co robi na tym stanowisku. Boże kto ich wybrał!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~wkurzony 2006-04-12 21:07:45 | 47-D2-F2-18
Pani Mycińska powinna starać się na stanowisko burmistrza Pińczowa skoro tak doskonale zna się na prawie bo nasze obecne władze nie mają o nim zielonego pojęcia. To był oczywiście żart- Mycińska na stanowisku burmistrza to zagłada dla naszego miasta, mają ludzie racje, że z tąd uciekają. Zostają ci bez zębów i ci co już nic nie widzą i nie słyszą. Ludzie popatrzcie na Busko to dopiero władza, wiedzą ludzie,że żyją a władza jest im przychylna

~pacjentka 2006-04-12 21:09:52 | FU-XU-E9-RH
Majka, główkujesz!. Czy to nie dziwne, że w momencie, gdy przychodzi nowy lekarz, stary umywa ręce i ucieka z podkulonym ogonem, by jego " skuteczne" leczenie nie wyszło na światło dzienne?.Czy może tak bardzo bał się, że straci swą wątpliwą renomę?, a pacjenci przejdą do nowego lekarza i straci łatwy zarobek.

~marian 2006-04-12 21:21:15 | UE-W0-S9-UX
Ten nowy lekarz... 8 lat pracował w Krakowie i nagle wraca do Pinczowa - nieco dziwne - nie uważacie? Myślałem, że stąd wszyscy chcą wyjezdzac a tu popatrzcie - Pińczów przyciąga specjalistów - sukces!!! A tak bardziej poważnie - nie wiedzialem że w pińczowskiej stomatologii panuje monarchia i dziedziczenie tronu (jakże tu pasuje analogia do fotela dentystycznego...)

~Józia 2006-04-12 21:41:44 | OI-NU-KB-XN
Rozbolały mnie zęby na myśl o stomatologach i bagienku jakie klan Mycińskich zafundował Pińczowowi. Ojciec Dyrektor zmarł (szkoda chłopa), Matka Dyrektor czerpie wzory monarsze chyba z Torunia, a syn już od lat przygotowywany do objęcia schedy. Skąd ta kasa???. Chyba że p. Mycińska ma gdzieś drugi etat. A jak płaci Szkolnictwo?
Gdzie się leczyć na ubezpieczalnię, na którą płacę 15 lat???

~pińczowianin 2006-04-12 21:48:00 | TO-NR-KY-H1
Pani Mycińska powinna wylecieć na zbity pysk z tego stołka . Sygnały o traktowaniu swoich podwładnych jak parobków słyszałem z nie jednych ust w Pińczowie . Przykładem może być zdjęcie ze stanowiska kadrowej długoletniej pracownicy bo takie akurat miała widzi misię pani dyrektor . .Jednym słowem traktuje SZOZ jak swój prywatny folwark . Dziwię się Panu Burmistrzowi że nie przyjrzy się dokładnie sytuacji panującej w tej instytucji pewnie najlepszym lekarstwem na takie dolegliwości czyli korupcję i nepotyzm jest znany program telewizyjny INTERWENCJA lub UWAGA Redaktórów należało by zaprosić do Pińczowa. Nie wiem czy społeczność pińczowska wie że obecna pani dyrektor M była bardzo lobbowana na to stanowisko przez Panią Mostek a jak powszechnie wiadomo owa Pani jest w bardzo dobrych stosunkach z Panem Burmistrzem Łaganowskim.Z tego wynika prosty wniosek że władze pińczowa nie kiwną palcem w tej sprawie.A co do Pana Czerwia szkoda że dobrzy fachowcy i bardzo mili przy tym ludzie nie mogą pracować uczciwie dla naszego miasta Mogę coś na ten temat powiedzieć bo byłem jego pacjentem.

~do pinczowianina 2006-04-12 22:44:12 | Y2-J6-43-1Z
z co z tego wynika ze tak dlugo pacowala pani kadrowa, moze nie miala kwalifikacji jak na dzisiejsze czasy, a moze robila jakies przekrety???trudno powiedziec ale najwyrazniej widac ze lepiej by bylo nie ruszac g. bo zacznie smierdzic...no i smierdzi jak widac powyzej!!!
zdaje sie rowniez ze to nie Mostkowa wybierala dyrektora SZOZ ale KOMISJA?!?!?!
a moze pinczowianin to ktorys z przegranych w konkursie????

~Abe 2006-04-12 23:24:46 | 22-7Z-AO-ER
To sie rozprzestrzenia jak H5N1- najpierw polityka, teraz stomatologia. Wszyscy chca napelnic swoje korytko. A moze to sabotaz? Nieudolna wladze skrytykowac bezzebnymi ustami ciezko...

~Giebon 2006-04-13 07:03:00 | RB-0O-F4-3V
W Pińczowie, z tych wszystkich dyrektorów, tylko Znojek jest człowiekiem na właściwym miejscu. Reszta się nadaje do objęcia stanowisk w Kostkach Małych.

~asd 2006-04-13 07:31:44 | DB-QL-GX-NX
to granda !!!!!!!!!!!!!

~skarbonka 2006-04-13 11:01:28 | RF-Z4-ND-77
Hej ludziska!!! A kto Waszym zdaniem mógłby zostać nowym burmistrzem i nowym szefem pińczowskiej gminnej służby zdrowia? Może podajcie jakieś kandydatury?

~adam 2006-04-13 11:31:34 | DF-34-U4-OU
Oj nie lubisz " pińczowinin " p.Mycińskiej, a mówiąc wprost to chyba nienawidzisz. Podłe uczucie. Jak będziesz u spowiedzi wielkanocnej to pamiętaj o ósmym przykazaniu z Dekalogu.

~Pavlo 2006-04-13 11:44:35 | S6-3J-51-4O
...ale najpierw trzeba zalozyc adam ze pinczowianin chodzi do spowiedzi ;-)

~Giebon 2006-04-13 13:59:34 | RB-0O-F4-3V
Nie musi, żyje w wolnym (podobno) kraju.

~pacjentka 2006-04-13 14:36:07 | MD-36-FL-VV
To, że pielęgniarka ma siedzieć w godzinach pracy w pracy, a nie robic jak poprzednia pani kadrowa zakupy na mieście jest w tym przypadku pozytywne. Przecież wiadomo, że przykład idzie z góry i każdy pracuje tak jak umie. pani kadrowa umiała robic zakupy i w godzinach pracy sprzedawac jajka.

~monika 2006-04-13 15:28:06 | UK-EU-BZ-OO
Do Pacjentki......... Już cie nie słucham. Jakieś głupie gadki masz! A może ty jestes Mysińska a jak nie to jej dobra koleżanka.!!!??????

~MP3 2006-04-13 16:20:18 | Y2-J6-43-1Z
Brawo Pani Dyrektor!!!!WRESZCIE KTOS ROBI PORZADEK Z SZWEDAJACYMI SIE PO MIESCIE PRACOWNIKAMI SZOZU

~yassum 2006-04-14 13:53:17 | 7U-OL-N0-0J
Swoją drogą, to ciekawe, że syn p. Mycińskiej wraca po ośmiu latach pracy w Krakowie do Pińczowa. Przecież w tak dużym mieście jak Kraków są na pewno lepsze perspektywy na prowadzenie gabinetu. Być może jest takim samym fachowcem jako stomatolog jak jego mama jako dyrektor SZOZ...

~bede 2006-04-18 08:33:14 | 1U-RW-LC-46
Olo startuj na dyrektora SZOZu popre cie masz to jak w banku.

~Dominique 2006-04-18 21:23:32 | WL-9U-SU-OO
Pani Mycińska nie ma pojecia zielonego o Prawie. Niech ona lepiej patrzy w swoje mikroskopy - bo zal słuchać. A synalowi niech otworzy prywatną przychodnię jak mu Krakowa było mało. NIGDY NIE PÓJDĘ DO JEGO GABINETU!!!

~XXXXXXXX 2006-04-21 18:01:37 | IF-BI-AR-WV
POCAŁUJTA W D*** WOJTA

~Pavlo 2006-04-21 21:31:22 | Y2-J6-43-1Z
chyba Burmistrza ;-)

~Pavlo 2006-04-21 21:33:26 | Y2-J6-43-1Z
PS pozdro dla Krazowej....ciekawe ..